Jdi na obsah Jdi na menu
 


Advent

6. 12. 2007

ObrazekSlovo ADVENT vychází z latinského slova adventus,tedy příchod,a jde tedy o jakousi přípravu na Vánoce.

Začátky adventu se objevují v jižní Galii a ve Španělsku koncem 4.století.

Datum první adventní neděle je pohyblivé,neboď čtvrtá adventní neděle musí připadat na neděli před 25.prosincem.Začíná tedy nedělí mezi 27.listopadem a 3.prosincem.Advent trvá vždy do půlnoci 24.prosince.

Pravoslavná církev dodržuje až dodnes šestitýdenní advent, který trvá od 15. listopadu do 24. prosince, a to jako období postu. Zároveň advent nepředstavuje začátek církevního roku, který začíná na Východě 1. září.

V západní tradici je advent také dobou zklidnění, které odpovídalo životnímu stylu našich předků, přizpůsobenému dlouhým prosincovým nocím. Dnes je však advent komerčně využíván, a proto o něm jako o době ztišení nelze mluvit. Advent provází adventní věnec ozdobený čtyřmi svícemi, které odpovídají počtu adventních nedělí, děti otevírají obvykle adventní kalendář.

Advent pochází z katolické církve. Je to období radostného očekávání a těšení -věřící se těší na příchod Spasitele, ostatní na nejpříjemnější svátky v roce.

Jednotlivé adventní neděle mají svoje zažité lidové označení: železná, bronzová, stříbrná a zlatá.

Adventní věnec patří mezi nejznámějším symbolům předvánočního času a protož zítra advent začíná,nezapomeňte zapálit na věnci první svíčku......

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář